DCSIMG

Results at a glance

Illingworth: Richard Mullhall (BNP) 896 Zoe Marston (Lab) 840 Richard Maycock (Con) 580 Majority 56 percentage turnout 36.5 BNP GAIN

Mixenden:

Stephen Pearson (Lib-Dem) 986

Jane Shooter (BNP) 700

Coun Bob Metcalfe (Lab) 682

John Wainwright (Con) 136

Majority 286

percentage turnout 39.5

LIB-DEM GAIN

Town:

Tim Swift (Lab) 1148

Stephen Baines (Con) 833

Chris Godridge (BNP) 782

Elisabeth Wilson (Lib-Dem) 337

Majority 315

percentage turnout 39.1

LAB gain

Ovenden:

Coun Linda Riordan (Lab) 837

Andrew Mellor (BNP) 618

Pamela Burton (Lib-Dem) 512

Joan Wainwright (Con) 142

Majority 219

percentage turnout 32.8

LAB HOLD

Warley:

John Hardy (Con) 1521

Catherine Groves (Lab) 599

Josef Rez (Lib-Dem) 481

Majority 922

percentage turnout 35.7

CON HOLD

Skircoat:

Coun Grenville Horsfall (Con) 1404

Maura Wilson (Lab) 681

Mark Scholes (Lib-Dem) 544

Majority 723

percentage turnout 31.7

CON HOLD

St John's:

Coun Mohammed Najib (Lab) 1480

Shakar Saghir (Con) 980

John Beacroft-Mitchell (Lib-Dem) 566

Andrew Mulligan (BNP) 480

Majority 500

percentage turnout 48.3

LAB HOLD

Northowram ( Shelf:

Coun Bill Carpenter (Con) 1231

Graham Nalton (BNP) 1119

Derek Fox Haviour (Lab) 525

John Pulman (Ind) 270

Janet Sherrard-Smith (Lib-Dem) 243

Majority 112

percentage turnout 40.2

CON HOLD

Luddenden Foot:

Coun Christine Bampton-Smith (Lib-Dem) 1277

Susan Press (Lab) 577

Annette Getty (Con) 548

Steve Hutton (Green) 342

Majority 700

percentage turnout 33.5

LIB-DEM HOLD

Sowerby Bridge

(two seats):

Amanda Byrne (Con) 871

Coun Andrew Feather (Con) 862

John Gregory (BNP) 711

Michael Higgins (Lab) 670

Christian Jackson (BNP) 600

Michael Marsden (Lab) 774

Paul Stevenson (Lib-Dem) 411

Siobhen Stow (Lib-Dem) 396

percentage turnout 38.8

CON HOLD

Brighouse:

Craig Whittaker (Con) 885

George Richardson (Lab) 760

Coun Helen Anderson (Ind) 540

Glen Mattock (Lib-Dem) 213

Majority 125

percentage turnout 32.6

CON gain

Hipp ( Lightcliffe:

Coun Graham Hall (Con) 1390

Coun Chris O'Connor (Ind) 769

Keith Butterick (Lab) 533

Majority 621

percentage turnout 34.5

CON HOLD

Todmorden:

Hilary Myers (Lib-Dem) 1155

Frank McManus (Lab) 729

Chris Pillai (Con) 310

Majority 426

percentage turnout 30.2

LIB-DEM HOLD

Elland:

Diane Park (Lib-Dem) 1194

Stanley Sutcliffe (Lab) 469

Michael Clarke (Con) 401

Majority 725

percentage turnout 24.4

LIB-DEM HOLD

Greetland ( Stainland:

Liz Ingleton (Lib-Dem) 1769

Christian Corkish (Con) 662

Nigel Ambler (Lab) 363

Majority 1107

percentage turnout 30.4

LIB Dem hold

Ryburn:

Coun Raynor Booth (Con) 1069

Judy Gannon (Lab) 861

Anthony Crowther (Lib-Dem) 826

Majority 208

percentage turnout 31.1

CON HOLD

Rastrick:

Coun John Williamson (Con) 1052

Pamela Fellows (Lab) 598

John Durkin (Lib-Dem) 431

Majority 454

percentage turnout 27.1

CON HOLD

Calder Valley:

Coun Michael Taylor (Lib-Dem) 1113

Stewart Brown (Lab) 749

Jamie Johnson (Green) 541

Darren Midgley (Con) 512

Majority 364

percentage turnout 33.2

LIB-DEM HOLD

 
 
 

Back to the top of the page