Holders Sowerby power on

Helping Sowerby through: opener Ryan Brook made 50 against Warley
Helping Sowerby through: opener Ryan Brook made 50 against Warley

HOLDERS Sowerby St Peters stayed on course to retain their Twenty/20 title with an impressive run chase at home to fellow Premier side Warley on Tuesday.

The visitors racked up 192 for four - a fair score at the venue in a 45 over match - with the help of 50 from Greg Keywood.

However, Gavin Clarke’s hosts romped to victory with five wickets and seven deliveries to spare thanks to Ryan Brook (50) and an unbeaten 43 from Matty Hoyle, who slammed a few sixes.

Sowerby now need to win at Old Crossleyans to earn a place at finals day at Luddenden Foot on Sunday, July 31 and Clarke said: “We want to get there again. Everyone enjoyed it last time - it was a good day out.”

Third round draw: SBCI v Booth, Blackley v Thornton, Jer Lane v Wibsey Park Chapel, Old Crossleyans v Sowerby St Peters. Games on Tuesday, July 5 or 12.

WARLEY’S young Kiwi Mitchell Renwick has returned Down Under after being homesick and Wayne Swift, John Rawson and Dan Temm miss tomorrow’s Persimmon National Village Cup area final at Streethouse tomorrow.

Dave Atkinson, Jimmy Sarwar and James Whitworth come in and skipper Rob Keywood said: “It’s still a reasonable side.

“We’re going there to enjoy it. Streethouse won it (the competition) a couple of years ago and are top of their league so it could be a bit of a test to say the least.”

SUNDAY Section teams play only their second set of league matches in 2011 tomorrow.

The group stages of the Rod Warhurst Cup, which ended in anti-climax last weekend with a washed out programme, have dominated up to now.

Champions Norden have failed to make it through to the semi-finals and will be anxious to beat Triangle, who unluckily missed out on a place in the final four.

Booth and Lightcliffe warm up for their semi-final clash tomorrow week with home games in Division One.

Booth’s visitors are cup holders Rastrick, who will meet third division Elland in their semi-final.

Local pride will be at stake in Division Two when the two Northowram clubs meet.

Division One: Booth v Rastrick, Illingworth v Blackley, Lightcliffe v Southowram, Norden v Triangle.

Division Two: Augustinians v Warley, Barkisland v SBCI, Northowram HT v Northowram Fields, Sowerby Bridge v Bradshaw.

Division Three: Elland v Copley, Greetland v Old Crossleyans, Outlane v Sowerby SP, Stones v Queensbury.