SLIDESHOW: Sun shone down on top brass in Brighouse
Playing to a record breaking crowd basking in brilliant Brighouse sunshine Milnrow Band won the coveted title, pushed hard by runners up for the second successive year, Hammonds Saltaire, with Hepworth taking third place.
Section prizes went to Marsden, Skelmanthorpe Prospect, Farnworth & Walkden and Gawthorpe ’85 with Elland Youth taking the Youth prize.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThis years’ event, organised by Brighouse & District Lions, was dedicated to David Horsfield who sadly passed away last October.He founded the event in 2000.
The Mayor of Calderdale, Councillor Ferman Ali welcomed everyone to the event which began with a minutes silence for David.
The adjudicator’s were Derek Broadbent and Allan Holdsworth, both well respected members of AoBBA.
Lion Pamela Lumb thanked all concerned and especially the sponsors Kershaw’s Garden Centre, Blakeley’s Fish Restauraunt, Websters Insurance Services, Kirklees Music, No 43 Coffee House, Mr & Mrs Weyland Roberts and Brigitte Matthews, Calderdale Council & Kanban Crafts.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe opening event of the Festival on Saturday evening, the Gala Concert, featured the excellent Wardle Anderson Band conducted by Sean Conway.
The programme of music went down tremendously well to a packed Central Methodist Church and featured soloists Grant Taylor, Emma Conway, Millie Mills, Harry Law, Adam Warburton and Vocal Soloist Georgia Woodhead.
Results:
1st : Milnrow (Mark Bentham)
2nd Hammonds Saltaire (Morgan Griffiths)
3rd: Hepworth (Leigh Baker)
Best March : Milnrow
Best Hymn : Milnrow
Principal Cornet: Hammonds Saltaire
Best Euphonium: Milnrow
Best Soprano Cornet: Hepworth
Best Trombone Section: Milnrow
Best Soloist: Euphonium Milnrow
Best Basses: Hammonds Saltaire
Best Road March : Hammonds Saltaire
Best Trombones on the Road March: Hepworth
Best Deportment: Hammonds Saltaire
Best 1st Section: Marsden
Best 2nd section: Skelmanthorpe Prospect
Best 3rd Section: Farnworth & Walkden
Best 4th Section: Gawthorpe ‘85
Best Unregistered Band: Thurlstone
Best Hymn Tune (section 4): Gawthorpe ‘85
Best Youth band: Elland Silver Youth
2nd Youth band: Bradford Youth
Best Youth Soloist: Cornet, Elland Youth
Youth Deportment: Elland Silver Youth
Youngest Player: Max Creese (Hebden Bridge)